Γλωσσομομπιλ

Την Παρασκευή Οκτωβρίου 2016 έξω από το σχολείο μας, στο 1ο? Γυμνάσιο Βόλου πάρκαρε ένα ιδιαίτερο όχημα. Ένα όχημα με ονοματεπώνυμο. ?Glossomobill? - Γερμανικά σε Κίνηση από το Goethe Institut Θεσσαλονίκης.

Στο τιμόνι καθόταν η αξιόλογη, ακούραστη και γεμάτη ενέργεια, κα. Karin Vavatsanidis,υπευθυνη του προγραμματοςς, κ. Georg Petran πολυτιμος βοηθος.

Το Glossomobil, προσκεκλημένο απο την Καθηγήτρια Γερμανικών κ Μελαχροινακη Κατερινα, με τη σύμφωνη γνώμη του Διευθυντή κ. Ιωαννη Καραφερη και τη συμμετοχή της καθηγητριας Γερμανικής Γλωσσας, κ Ζερζεβουλιδου Παρασκευης, επισκέφτηκε το σχολείο μας για πρώτη φορά δίνοντας έτσι στους μαθητές των Γερμανικών της Α΄, Β΄και Γ΄ τάξης του Γυμνασιου την ευκαιρία να συμμετάσχουν σε ένα διαφορετικό μάθημα.

Στόχος του προγράμματος ήταν να κεντρίσει το ενδιαφέρον των μαθητών για τη Γερμανική γλώσσα ανακαλώντας αλλά και εμπλουτίζοντας τις ήδη υπάρχουσες γνώσεις τους

Με το διδακτικό υλικό που μοιράστηκε στους μαθητές, με την μουσική και τις άλλες δραστηριότητες τόσο μέσα στην τάξη όσο και στο προαύλιο του σχολείου μας δόθηκαν πολλές πληροφορίες για την γλώσσα, την χώρα και τον πολιτισμό της Γερμανίας. Οι μαθητές ανταποκρίθηκαν θετικά και βίωσαν ιδιαίτερα ευχάριστα αυτή την πρωτόγνωρη εμπειρία.

Το Glossomobil(Glosso- γλώσσα και mobil?σε κίνηση = «Γερμανικά σε κίνηση»), είναι ένα πρόγραμμα του Goethe Goethe Iνστιτούτου που συνδράμει στην εκμάθηση της Γερμανικής γλώσσας και του πολιτισμού, μέσα από βιωματικό παιχνίδι και διάφορες δράσεις όπως κουίζ, χορό, τραγούδι, ζωγραφική κ.α. Με τον τρόπο αυτό οι μαθητές όχι μόνο χρησιμοποιούν αυτά που έχουν μάθει στο μάθημα των Γερμανικών αλλά και διευρύνουν τους ορίζοντές τους, παίρνοντας μέσα από αυτό τον διασκεδαστικό τρόπο πολλές πληροφορίες για τα ήθη και τα έθιμα της Γερμανίας, αλλά και των άλλων Γερμανόφωνων χωρών.

Από τον Νοέμβριο του 2011 δύο οχήματα Glossomobil ταξιδεύουν σχεδόν σε όλη την ηπειρωτική και νησιωτική Ελλάδα και επισκέπτονται κεντρικά αλλά και απομακρυσμένα σχολεία.

Στόχος του προγράμματος: «Γερμανικά σε κίνηση», είναι να γίνει η Γερμανική γλώσσα πιο προσιτή στους μαθητές. Με διασκεδαστικό τρόπο οι μαθητές των Γερμανικών παίρνουν πολλές πληροφορίες για την χώρα, τον πολιτισμό, ήθη και έθιμα της Γερμανίας.