λογισμικό ?employ?

Στο 1ο Γυμνάσιο Βόλου στα πλαίσια της προώθησης των καινοτόμων δράσεων που υλοποιούνται εδώ και χρόνια στο χώρο του σχολείου, πραγματοποιήθηκε μία διδακτική παρέμβαση την Τετάρτη 11 Οκτωβρίου 2017.  Η διδακτική παρέμβαση πραγματοποιήθηκε σε συνεργασία με το τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας και αφορά τον έλεγχο στις βασικές ψηφιακές δεξιότητες. Στους μαθητές έγινε παρουσίαση του λογισμικού ?employ? , ενός serious game το οποίο σχεδιάστηκε από ομάδα του πανεπιστημίου και αφορά την απόκτηση βασικών δεξιοτήτων χρήσης υπολογιστών. Επιστημονικός υπεύθυνος του προγράμματος είναι ο κ. Χούστης Ηλίας με οργανωτικά υπεύθυνη την κα. Τσαλαπάτα Χαρίκλεια . Η επίδειξη του λογισμικού έγινε από την εκπρόσωπο της ερευνητικής ομάδας κας. Στύλα Δέσποινας με συνεργασία και υποστήριξη του Σχολικού Συμβούλου κ.Σταχτέα Χαράλαμπου και της καθηγήτριας πληροφορικής κας. Πανηγυριτζόγλου Αθηνάς σε μαθητές της Α? Γυμνασίου. Οι μαθητές ανταποκρίθηκαν θετικά στη χρήση του ψηφιακού παιχνιδιού που έχει στόχο την εκμάθηση μέσω της αξιοποίησης της ψυχαγωγικής διάθεσης των μαθητών και εξέφρασαν την επιθυμία να επαναλάβουν παρόμοιες δράσεις.

plhrof1

Το λογισμικό EMPLOY (Digital Skills for Employability and Social Inclusion) ενσωματώνει μαθησιακά παιχνίδια που εκθέτουν τους μαθητές σε δραστηριότητες εμπνευσμένες από τον επαγγελματικό χώρο η διεκπεραίωση των οποίων τους προκαλεί να εφαρμόσουν στην πράξη ψηφιακές δεξιότητες, δεξιότητες επίλυσης προβλημάτων, και κριτική σκέψη. Τα πλεονεκτήματα της προτεινόμενης μαθησιακής παρέμβασης που βασίζεται σε παιγνιώδη μάθηση συμπεριλαμβάνουν την αυξημένη ενσωμάτωση γνώσης μέσω ενεργούς μάθησης, την αυξημένη ικανότητα μεταφοράς νέας γνώσης στον πραγματικό κόσμο, την καλύτερη σύνδεση της μαθησιακής δραστηριότητας με μαθησιακούς στόχους μέσω άμεσης ανατροφοδότησης, την καινοτόμα σκέψη, και τη μάθηση μέσα σε ένα υποστηρικτικό περιβάλλον χωρίς αποκλεισμούς.

plhrof2