ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗΝ ΕΨΑ 22/11/2017

Πρωτοβουλία του 1ο Γυμνασίου Βόλου ? Επίσκεψη στην  ΕΨΑ

Την Τετάρτη 22  Νοεμβρίου 2017 μαθητές της Γ΄ τάξης του 1ο Γυμνασίου Βόλου στα πλαίσια του μαθήματος της Τεχνολογίας  επισκέφτηκαν τη Βιομηχανία Αναψυκτικών ΕΨΑ στην Αγριά. Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα  να περιηγηθούν στους χώρους  της παραγωγής αλλά και του υπόλοιπου κτιρίου που  έχει διατηρήσει αναλλοίωτη την Πηλιορείτικη Αρχιτεκτονική. Η υπεύθυνη του τμήματος Δημοσίων Σχέσεων  μετά την ξενάγηση  μίλησε στους μαθητές για την ιστορία της εταιρείας, η οποία  ιδρύθηκε το 1924 και συνεχίζει αδιάκοπα την πορεία της στην Ελληνική αγορά και τους έδωσε την δυνατότητα να επισκεφθούν το Μουσείο του εργοστασίου και να συζητήσουν για τη διαδικασία παραγωγής και προώθησης των προϊόντων της ΕΨΑ. Οι μαθητές έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον για τη συγκεκριμένη θεματική , παρακολούθησαν με προσοχή την εισήγηση ,είχαν συνεχείς απορίες και έκαναν ερωτήσεις.  Στο τέλος της επίσκεψης προσφέρθηκε  από την εταιρεία,  αναψυκτικό σε όλους τους συμμετέχοντες. Οι μαθητές χαρακτήρισαν την διδακτική επίσκεψη ΄΄ένδιαφέρουσα  και ευχάριστη΄΄ από την οποία αποκόμισαν πολλά οφέλη.  Τους μαθητές συνόδευσαν  η καθηγήτρια  του μαθήματος της Τεχνολογίας  Ξυραφάκη Σοφία ΠΕ17.06  καθώς  και οι εκπαιδευτικοί: Αποστόλου Σοφία ΠΕ19, Κυριάκου Ελισάβετ ΠΕ02, Τσιαντάκη Ανθή ΠΕΟ3.50.