ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ

Συντάχθηκε απο τον/την ΚΑΡΑΦΕΡΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ Τρίτη, 01 Ιανουάριος 2019 08:49

img_0160

img_0849

Φωτογραφία από τη συλλογή τροφίμων από τους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου. Τα τρόφιμα δόθηκαν στις Άσπρες Πεταλούδες, το Γηροκομείο αλλά και σε άλλες οικογένειες.

img_1746

img_4404

img_6839

Φωτογραφία από το φιλικό διασχολικό αγώνα μπάσκετ μεταξύ του Πρώτου και του Τρίτου Γυμνασίου Βόλου. Ο αγώνας διεξάχθηκε στο κλειστό γυμναστήριο του σχολείου μας.

img_8556

img_9143

Ρούχα που μαζεύτηκαν από τους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου μας, παραδόθηκαν στο κοινωνικό φροντιστήριο Βόλου και στη συνέχεια στο στέκι αλληλεγγύης.

img_9283

Φωτογραφία από το μπαζάρ που στήθηκε και λειτούργησε την τελευταία ημέρα πριν κλείσει το σχολείο για τις Χριστουγεννιάτικες διακοπές.

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Συντάχθηκε απο τον/την ΚΑΡΑΦΕΡΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ Τρίτη, 01 Ιανουάριος 2019 07:43

Αρκετοί μαθητές και μαθήτριες του Πρώτου Γυμνασίου Βόλου συμμετείχαν στους αγώνες κολύμβησης "Νικητήρια 2018" που διεξάχθηκαν στο κολυμβητήριο "Βασίλειος Πολύμερος" με την παρουσία του Ολυμπιονίκη της πόλης.

Στη φωτογραφία φαίνεται η μαθήτρια της Α' τάξης του σχολείου Κουτίνα Σοφία που βραβεύεται από τον Διευθυντή Καραφέρη Ιωάννη.

koutina-sofia

ΓΙΟΡΤΗ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ 2018

Συντάχθηκε απο τον/την ΚΑΡΑΦΕΡΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ Κυριακή, 18 Νοέμβριος 2018 15:05
17-noe-2018
ΑΠΟ ΤΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΓΙΟΡΤΗ

Το πρώτο Γυμνάσιο Βόλου στο ''Τέχνες στην εκπαίδευση''

Συντάχθηκε απο τον/την ΚΑΡΑΦΕΡΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ Κυριακή, 21 Οκτώβριος 2018 10:52

Το Πρώτο Γυμνάσιο Βόλου συμμετείχε στο συνέδριο ''Τέχνες στην εκπαίδευση'' που οργάνωσε το τμήμα Θεατρολογίας του Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθήνας στις 11-13/10/2018. Στη φωτογραφία φαίνεται ο φιλόλογος του σχολείου μας Χριστοδουλίδης Λεωνίδας στην εισήγησή του πάνω στη δημιουργική γραφή. Επίσης διακρίνεται και η υπεύθυνη πολιτιστικών προγραμμάτων Σοφία Κανταράκη. Η δια βίου μάθησις δεν τελειώνει ποτέ... Νέα ερεθίσματα,νέες γνώσεις,νέα βιώματα την εμπλουτίζουν διαρκώς...

synedrio-3

synedrio-1

Απόκριες 2018 στο σχολείο

Συντάχθηκε απο τον/την ΚΑΡΑΦΕΡΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ Δευτέρα, 19 Φεβρουάριος 2018 11:28
img_5490
img_5491

ΤΣΙΚΝΟΠΕΜΠΤΗ 2018

Συντάχθηκε απο τον/την ΚΑΡΑΦΕΡΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ Παρασκευή, 09 Φεβρουάριος 2018 13:25

Φωτογραφία από την εκδήλωση αναβίωσης του εθίμου της Τσικνοπέμπτης στο σχολείο μας

img_5462

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΗ ΓΙΟΡΤΗ 2017

Παρασκευή, 29 Δεκέμβριος 2017 19:46

Την Παρασκευή 22-12-2017 στο σχολείο οι μαθητές και ο μαθήτριες πραγματοποίησαν Χριστουγεννιάτικες δράσεις. Το μπαζάρ που οργάνωσαν είχε μεγάλη επιτυχία και τα χρήματα που συγκεντρώθηκαν μοιράστηκαν σε φιλανθρωπικούς και εκπαιδευτικούς σκοπούς. Επίσης συγκεντρώθηκαν τρόφημα από τις οικογένειες των μαθητών που δόθηκαν σε οικογένειες που είχαν ανάγκη. Τα ρούχα που έφεραν οι μαθητές και ο μαθήτριες στο χώρο του σχολείου δόθηκαν σε φιλανθρωπικές οργανώσεις. Συγχρόνως τα καπάκια που συλλέχθηκαν δόθηκαν στο σωματείο "Ιππόκαμπος". Τέλος οργανώθηκε από τα παιδιά Χριστουγεννιάτικο πάρτυ στο χώρο του σχολείου.

img_8464

img_6737 2

ΣΧΟΛΙΚΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΣ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΣ

Δευτέρα, 11 Δεκέμβριος 2017 21:55

Στις 11/12/2017 το πρωί επισκέφτηκε το Πρώτο Γυμνάσιο Βόλου ο υπεύθυνος ΚΕΣΥΠ Μαγνησίας κύριος Γεωργούσης Ευθύμιος. Ενημέρωσε τους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου για τους δρόμους που ανοίγονται μετά το Γυμνάσιο.

georgousis

ΑΣΠΡΕΣ ΠΕΤΑΛΟΥΔΕΣ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΒΟΛΟΥ

Κυριακή, 10 Δεκέμβριος 2017 20:45

Στα πλαίσια του προγράμματος «Νοιάζομαι και Δρω» που υλοποιεί το 1ο Γυμνάσιο Βόλου για 3η συνεχόμενη χρονιά, πραγματοποίησε την Παρασκευή 8 Δεκεμβρίου 2017  άνοιγμα στην κοινωνία, καλώντας παιδιά με συνοδεία της ψυχολόγου κας Βεργούλια του Ιδρύματος «Άσπρες Πεταλούδες», προκειμένου να δουλέψουν βιωματικά με μαθητές της ομάδας του προγράμματος. Το βιωματικό εργαστήρι έχει σκοπό την ευαισθητοποίηση των μαθητών στα άτομα με ιδιαιτερότητες μέσω της συνεργασίας τους στη δημιουργία χριστουγεννιάτικων κατασκευών. Ιδιαίτερη αίσθηση προκάλεσε η δημιουργία του χριστουγεννιάτικου δέντρου των ευχών, στο οποίο από κοινού κρέμασαν τα στολίδια που οι ίδιοι δημιούργησαν με τη δική τους ευχή για αγάπη, αλληλεγγύη και βοήθεια στο συνάνθρωπό μας. Στο τέλος δόθηκαν στα παιδιά αναψυκτικά από την ΕΨΑ, η οποία για άλλη μια φορά μέσω της δωρεάς της, έγινε αρωγός των ανθρωπιστικών δράσεων του σχολείου μας. Την εκδήλωση υποστήριξαν οι εκπαιδευτικοί:  Ξυραφάκη Σοφία, Πανηγυριτζόγλου Αθηνά, Κινδαλή Αθανασία, Αποστόλου Σοφία , Χρηστίδη Ελένη, Αϊβαλιώτης Δημήτρης.

img_5341
image-1-4

ΣΧΟΛΙΚΗ ΓΙΟΡΤΗ 27 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2017

Κυριακή, 10 Δεκέμβριος 2017 19:12

την Παρασκευή 27/10/2017 και ώρα 9:00 π.μ. στο Αμφιθέατρο «Ιωάννης Κορδάτος» του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας πραγματοποιήθηκε ο επίσημος εορτασμός της Επετείου της 28ης Οκτωβρίου 1940 και της Εορτής της Σημαίας που είχαν ανατεθεί από τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Μαγνησίας στο 1ο Γυμνάσιο Βόλου. Παρέστη ο Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Μαγνησίας κύριος Σαβελίδης Σωκράτης καθώς και πολλοί επίσημοι προσκαλεσμένοι. Στην εκδήλωση παραδόθηκε η σημαία στο σημαιοφόρο και τους παραστάτες, έγινε ανάλυση και αναπαράσταση της μάχης του υψώματος 731 από τον εκπαιδευτικό Σακαλάκη Νικόλαο, επιδόθηκε αναμνηστική πλακέτα στους απογόνους του Δημητρίου Κασλά από τον Διευθυντή του Πρώτου Γυμνασίου Βόλου Καραφέρη Ιωάννη και τέλος οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου παρουσίασαν μια πλούσια γιορτή με χορό, τραγουδι, μουσική, θεατρικά, αφηγήσεις και ποιήματα. Συντελεστές οι Εκπαιδευτικοί Χριστοδουλίδης Λεωνίδας, Κινδαλή Αθανασία, Χρηστίδη Ελένη, Αϊβαλιώτη Δημήτριος και Πανηγυριτζόγλου Αθηνά.

27-10-2017-1

27-10-2017-2