ERASMUS+, Mαθητές του 1ου Γυμνασίου Βόλου στην Πορτογαλία.

Συντάχθηκε απο τον/την ΚΑΡΑΦΕΡΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ Κυριακή, 20 Ιανουάριος 2019 17:50

Φωτογραφία από την επίσκεψη των μαθητών - μαθητριών μας και των καθηγητριών τους στη Λισσαβώνα.

atlantic

πάνω από τον Ατλαντικό

lassabon

Άφιξη στο αεροδρόμιο της Λισαβόνας

Σχετικό άρθρο στη ΕΡΤ

και στη Θεσσαλία

ERASMUS+, Mαθητές του Πρώτου Γυμνασίου Βόλου στην Ιταλία.

Συντάχθηκε απο τον/την ΚΑΡΑΦΕΡΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ Κυριακή, 07 Οκτώβριος 2018 21:50

Μαθητές καθηγητές του 1ου Γυμνασίου Βόλου πραγματοποιήσαν επίσκεψη στο Δημόσιο Οικονομικό Σχολείο  ITES  ??A. Fraccacreta?? στο Σαν Σεβέρο της Ιταλίας, στα πλαίσια συνεργασίας τους, μέσω του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+ (KA2) με θέμα ??Πως η Μετανάστευση Εμπλουτίζει τον Πολιτισμό??, ??CultureEnrichedwithMigration??. Κατά τη συγκεκριμένη μετακίνηση  συμμετείχαν μαθητές και καθηγητές από την Ιταλία, την Ελλάδα, την Τουρκία, την Ισπανία, την Πορτογαλία και την Δανία και πραγματοποιήθηκε αξιολόγηση των έργων και δραστηριοτήτων της προηγούμενης σχολικής χρονιάς για την υλοποίηση του προγράμματος ενώ καθορίστηκαν οι δράσεις της σχολικής χρονιάς 2018-2019.

Στόχος του προγράμματος είναι οι μαθητές, οι γονείς, οι εκπαιδευτικοί, να ενημερωθούν για τα θετικά αποτελέσματα της υγιούς αφομοίωσης των μεταναστών και προσφύγων μέσα από την αποδοχή της πολιτιστικής διαφορετικότητας. Επιπλέον κύρια επιδίωξη είναι να αποκτηθεί από μέρους των μαθητών γνώση και σεβασμός προς την δική τους πολιτιστική ταυτότητα, ώστε να γίνουν οι επόμενοι υγιείς Ευρωπαίοι πολίτες που γνωρίζουν τις ρίζες τους και σέβονται τους άλλους πολιτισμούς.

Όλα τα παραπάνω περιλαμβάνονται στις καλές πρακτικές που εφαρμόζει το 1οΓυμνάσιο Βόλου. Έτσι μαθητές και καθηγητές υλοποιούν προγράμματα Erasmus, αδελφοποιήσεων, πολιτιστικά και περιβαλλοντικά με κράτη όπως η Γερμανία, η Κύπρος, η Ιταλία, η Ισπανία, η Πορτογαλία, η Ελβετία κ.α. Επιπλέον το 1οΓυμνάσιο Βόλου συνεργάζεται με ελληνικά σχολεία άλλων πόλεων που στοχεύουν στην ανάπτυξη της θετικής στάσης των μαθητών και μαθητριών μέσω της συνεργασίας, συνδημιουργίας και συνύπαρξης με μαθητές άλλων περιοχών και κρατών.san severo1Από την επίσκεψη μαθητών και εκπαιδευτικών στο Σαν Σεβέρο της Ιταλίας την εβδομάδα από 24/9/2018 έως 30/9/2018.

san severo6

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΜΑΘΗΤΩΝ ΚΑΙ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΧΩΡΩΝ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΒΟΛΟΥ

Συντάχθηκε απο τον/την ΚΑΡΑΦΕΡΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ Δευτέρα, 23 Απρίλιος 2018 12:29

Την Κυριακή 22/4/2018 έφτασαν στο σχολείο μας οι επισκέπτες από τα κράτη της Τουρκίας, Δανίας, Ιταλίας, Ισπανίας και πορτογαλίας.

Το πρωί της Δευτέρας 23/4/2018 υποδεχθήκαμε τους επίσημους προσκαλεσμένους μας στο αμφιθέατρο του σχολείου όπου τους δόθηκαν δώρα. Ο Διευθυντής του σχολείου τους καλωσόρησε. Η ομιλία του  εδώ.

welcome6

welcome5

welcome4

welcome3

welcome2

welcome1

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟΝ ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΟΣ ΙΓΝΑΤΙΟ

Παρασκευή σαπουνιού στο εργαστήριο χημείας.

Εργασίες από τις ομάδες όλων των χωρών στο Γυμναστήριο

Δωράκια που τους προσφέρθηκαν κατά το βράδυ αποχώρησης

Γεύμα κατά το βράδυ αποχαιρετισμού

Παραδοσιακοί χοροί όλων των χωρών το βράδυ αποχώρησης.

Macarena από τη νεολαία.

ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΟΥ ERASMUS