1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΒΟΛΟΥ - ΠΑΓΚΥΠΡΙΟ

ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ - ΣΕΠΠΕ

Την Τετάρτη 13/3/2024 το Πρώτο Γυμνάσιο Βόλου υποδέχθηκε τον Αντιπρύτανη Διεθνών Σχέσεων, Εξωστρέφειας και Δια Βίου Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, Καθηγητή του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών, Σπυρίδωνα Καραμάνο, ο οποίος ενημέρωσε τους μαθητές της Γ΄τάξης για το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας και ειδικότερα το τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών καθώς και για το επάγγελμα του Μηχανικού.
Η παρουσίαση, που έγινε στο αμφιθέατρο του Παγκύπριου Διδακτηρίου, διατήρησε αμείωτο το ενδιαφέρον των μαθητών, οι οποίοι απηύθυναν ερωτήσεις στον ομιλητή τόσο για τις σχολές του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας και τον τρόπο εισαγωγής τους σε αυτές όσο και για τις επαγγελματικές προοπτικές των Μηχανικών και ιδίως των Μηχανολόγων.
Η παραπάνω παρουσίαση εντάχθηκε στο πλαίσιο δράσων του ομίλου Επαγγελματικού Προσανατολισμού του σχολείου μας με υπεύθυνους καθηγητές τον Διευθυντή κ. Καραφέρη Ιωάννη, καθηγητή Φυσικών Επιστημών και την κ. Τσιαντάκη Ανθούλα, Μαθηματικό Ειδικής Αγωγής.

IMG_5529.jpeg

Ταχυδρόμος