1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΒΟΛΟΥ - ΠΑΓΚΥΠΡΙΟ

ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ - ΣΕΠΠΕ

ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΠΡΩΤΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΒΟΛΟΥ ΚΑΙ ΔΕΚΑΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΒΟΛΟΥ

Εκμάθηση της υφαντικής τέχνης από τους μαθητές 1oυ Γυμνάσιου Βόλου στα πλαίσια του προγράμματος e-Twinning

Την Πέμπτη 21/03/2024 το 1ο Γυμνάσιο Βόλου και συγκεκριμένα ο εκπαιδευτικός Ευάγγελος Μπάρτζος, ως υπεύθυνος προγράμματος e-Twinning με θέμα "Οι θησαυροί του τόπου μου", υποδέχθηκε στο σχολείο τη Διευθύντρια του 10ου Δημοτικού Σχολείου Βόλου και συντονίστρια του προγράμματος Ευαγγελία Ανδρεάδου, η οποία παρουσίασε την τέχνη της Υφαντικής σε παιδιά του τμήματος Α4 του σχολείου. Κατασκεύασαν αυτοσχέδιους αργαλειούς και υφαντά και μέσα από την εμπειρία της συνεργασίας, καλλιέργησαν δεξιότητες που ποτέ δεν πίστευαν ότι είχαν. Απέκτησαν μια επαφή με στοιχεία της παράδοσης και του πολιτισμού που μπορεί να είναι ξεχασμένα μένουν όμως αναλλοίωτα στο πέρασμα του χρόνου. Δημιούργησαν ομαδικά τα έργα και έδειξαν πολύ μεγάλο ενδιαφέρον.

Εκμάθηση_υφαντικής_τέχνης_από_τους_μαθητές_1oυ.png

SCH