Στις 24 και 25 Απριλίου 2023, ημέρα Δευτέρα, στο 1ο Γυμνάσιο Βόλου έλαβε χώρα ενημέρωση δίωρης διάρκειας στο πλαίσιο Αγωγή Υγείας «Ανάπτυξη και υλοποίηση δράσεων και παρεμβάσεων ευαισθητοποίησης και ενημέρωσης του μαθητικού πληθυσμού» με θέμα «Μεγαλώνω και αλλάζω. Τι μου συμβαίνει;» εγκεκριμένο από το Υπουργείο Υγείας για το σχολικό έτος 2022-2023, που παρακολούθησαν 135 μαθητές και μαθήτριες της Α’ τάξης και 135 μαθητές και μαθήτριες της Β’ τάξης. Χωριστά παρακολούθησαν κορίτσια και αγόρια.

ky-volou.png

Οι μαίες του Κ.Υ. Βόλου, του Δικτύου Πρωτοβάθμιων Υπηρεσιών Υγείας Μαιών - Μαιευτών, αποδέχθηκαν την πρόσκλησή του σχολείου μας για την ενημέρωση του μαθητικού πληθυσμού της Α' και της Β' τάξης στις 24 και 25 Απριλίου 2023 και συγκεκριμένα η Κάκκα Πολυτίμη Συντονίστρια Δικτύου Πρωτοβάθμιων Υπηρεσιών Υγείας Μαιών - Μαιευτών 5ης Υ.ΠΕ. Υπεύθυνες για την ενημέρωση ήταν οι μαίες του Κ.Υ. Βόλου Καραγιάννη Μαρία Συραΐνα ΤΕ Μαία και Εμμανουήλ Ελευθερία ΤΕ Μαία.