1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΒΟΛΟΥ -ΠΑΓΚΥΠΡΙΟ

ΣΧΟΛΕΙΟ  ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ - ΕΠΕ

ΒΙΩΜΑΤΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΤΟΥ ΝΑΥΠΛΙΟΥ, ΤΩΝ ΠΟΛΥΧΡΥΣΩΝ ΜΥΚΗΝΩΝ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΠΙΒΛΗΤΙΚΟΥ ΜΥΣΤΡΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ 1ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΒΟΛΟΥ

Το 1ο Γυμνάσιο Βόλου στο πλαίσιο πολιτιστικών προγραμμάτων πραγματοποίησε τετραήμερη επίσκεψη στις 27/3/2024 στην ιστορική πόλη του Ναυπλίου με το κάστρο στον ομώνυμο λόφο Παλαμηδίου. Το φρούριο του Παλαμηδίου, που διατηρείται σε άριστη κατάσταση, αποτελεί ένα από τα σπουδαιότερα επιτεύγματα της βενετσιάνικης οχυρωματικής αρχιτεκτονικής. Από το Παλαμήδι ξεκίνησε η απελευθέρωση της πόλης από τους Τούρκους, έπειτα από μακρόχρονη πολιορκία. Πάνω στο φρούριο άξια θαυμασμού ειναι μεταξύ άλλων οι επιβλητικοί προμαχώνες, το ιστορικό εκκλησάκι του Αγίου Ανδρέα,  οι εντυπωσιακές δεξαμενές που ακόμη και σήμερα συλλέγουν το βρόχινο νερό του λόφου, η φυλακή στον προμαχώνα του Μιλτιάδη του  Θεόδωρου Κολοκοτρώνη, όπου φυλακίστηκε με τη δήθεν κατηγορία της εσχάτης προδοσίας.

Στο ιστορικό κέντρο του Ναυπλίου, σε διώροφο κτήριο της δεύτερης περιόδου Ενετοκρατίας (1713), το οποίο μετατράπηκε σε μουσείο το 1926, στεγάζεται το Αρχαιολογικό Μουσείο Ναυπλίου. Εκεί οι μαθητές της Α και Β τάξης γνώρισαν τη νέα μόνιμη έκθεσή του που προβάλλει την πολιτισμική φυσιογνωμία της Αργολίδας από την παλαιολιθική έως τη ρωμαϊκή εποχή. Κυρίαρχη θέση έχει η παρουσίαση των μυκηναϊκών κέντρων της περιοχής, που αναδεικνύει στοιχεία για το ανακτορικό σύστημα, την καθημερινή ζωή και τα ταφικά έθιμα του μυκηναϊκού κόσμου. Στον όροφο ξεχωρίζει χάλκινη πανοπλία των Δενδρών, η οποία βρέθηκε σε θαλαμωτό τάφο του 15ου αι. π.Χ. που ανήκε σε επίλεκτο πολεμιστή.

Επόμενος προορισμός για τους μαθητές ήταν η καστροπολιτεία του Μυστρά στην Λακωνία, όπου  βαδίζοντας τα μονοπάτια του ενημερώνοταν για 2,5 ώρες από αξιόλογη ξεναγό .Ο Μυστράς αποτέλεσε το κύκνειο άσμα της βυζαντινής αυτοκρατορίας ,πρωτεύουσα για δύο αιώνες του ομώνυμου δεσποτάτου.  Είναι ένα από τα σημαντικότερα βυζαντινά σημεία της χώρας μας και πέρα από την ιστορική και αρχαιολογική του σημασία, η κοιμισμένη πλέον Πολιτεία αποτελεί ένα λαμπρό δείγμα αρχιτεκτονικής. Αναπτύχθηκε τόσο οικιστικά όσο και κοινωνικοπολιτικά, συγκεντρώνοντας στην αυλή των ηγεμόνων του (Κατακουζηνών και Παλαιολόγων) ανθρώπους της τέχνης και των γραμμάτων, που τον ανέδειξαν σε πολιτικό και πνευματικό κέντρο ολόκληρης της βυζαντινής αυτοκρατορίας. Παλάτια δεσποτών, αρχοντικά, πύλες, πλακόστρωτα στενά καλντερίμια και φυσικά εκκλησίες, επτά τον αριθμό μέσα στα τείχη σε ένα περιβάλλον παλιών μεγαλείων του παρελθόντος, χαμένο στην πανέμορφη φύση του Ταΰγετου. Ένας ιστορικός τόπος χαρακτηρισμένος ως Μνημείο Παγκόσμιας Κληρονομιάς από την UNESCO .

Στη συνέχεια τα παιδιά ξεναγήθηκαν στις πολύχρυσες Μυκήνες. Η μεγάλη ακμή των Μυκηνών, με τη μεγαλειώδη αρχιτεκτονική, τα γραπτά μνημεία και τον εκλεπτυσμένο πολιτισμό, ήταν στην ύστερη Εποχή του Χαλκού, ανάμεσα στο 1350 και το 1200 πΧ. Από κει και πέρα, η εξέλιξη υπήρξε ιλιγγιώδης. Ανακτορικά συγκροτήματα, κυκλώπεια τείχη που προκαλούν και σήμερα δέος, ο γνωστός «Θησαυρός» του Ατρέα, τα τεράστια υπέρθυρα, οι κρήνες και οι προμαχώνες συγκροτούν ένα από τα μεγαλύτερα αρχιτεκτονικά συμπλέγματα που γνώρισε ο αρχαίος κόσμος. Οι Μυκήνες παρήκμασαν γύρω στο 1100 π.Χ. Στο Αρχαιολογικό Μουσείο Μυκηνών που βρίσκεται βόρεια της Ακρόπολης των Μυκηνών, εντός του επισκέψιμου αρχαιολογικού χώρου οι μαθητές των προγραμμάτων είδαν εκθέματα που αποτελούν αντιπροσωπευτικά δείγματα της ζωής και των μεταθανάτιων αντιλήψεων των Μυκηναίων, αλλά και των επιτευγμάτων του Μυκηναϊκού πολιτισμού, τα οποία επέδρασαν καθοριστικά στη δημιουργία του ελληνικού πολιτισμού των ιστορικών χρόνων.

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον συγκέντρωσε η επίσκεψη στο αρχαίο θέατρο της Επιδαύρου που  κατασκευάστηκε τον 4ο αι.π.Χ. και θεωρείται ένα από τα πιο καλοδιατηρημένα αρχαία θέατρα στον κόσμο. Το θέατρο είναι γνωστό για την ακουστική του, παρέχοντας σε όλους τους θεατές, ανεξαρτήτως θέσης, τέλεια ακρόαση. Η περιοχή γύρω από το θέατρο της Επιδαύρου ήταν γνωστή στην αρχαιότητα ως διάσημο θεραπευτικό κέντρο, αφιερωμένο στον Ασκληπιό, θεό της Ιατρικής.Το θέατρο της πόλης της Επιδαύρου ανακαλύφθηκε το 1970 και αποκαλύφθηκε πλήρως το 1989. Έχει επίσης συμπεριληφθεί από την UNESCO στον κατάλογο των Μνημείων Παγκόσμιας Κληρονομιάς.

Η πόλη του Ναυπλίου αξιοποιήθηκε για περιήγηση σε σημεία ιστορικού και τουριστικού ενδιαφέροντος. Είναι μία πόλη που υπήρξε η πρώτη πρωτεύουσα της Ελεύθερης Ελλάδας, όπως είναι επίσης γεμάτη μύθους. Κάθε σημείο και μνημείο του Ναυπλίου «φέρνει» κάτι από το βαρυσήμαντο παρελθόν του. Στην εκκλησία του Αγίου Σπυρίδωνα οι μαθητές βίωσαν ένα συγκλονιστικό στην νεότερη ιστορία γεγονός, τη δολοφονία του 1ου Κυβερνήτη της Ελλάδας Ιωάννη Καποδίστρια.  Πριν αναχωρήσουμε από το Ναύπλιο είδαμε την Ακροναυπλία  τη βραχώδη χερσονησίδα που αποτελούσε στην αρχαιότητα την ακρόπολη του Ναυπλίου. Βρίσκεται απέναντι από το Μπούρτζι .

Κατά την επιστροφή έγινε ενδιάμεση στάση στην Αθήνα και στο πολιτιστικό κέντρο του Ιδρύματος  Μείζονος Ελληνισμού ,όπου οι μαθητές παρακολούθησαν την νέα διαδραστική παραγωγή  εικονικής  πραγματικότητας  "Αγία  Σοφία - 1500  χρόνια’’. Αποτελεί μία πλήρη ψηφιακή αναπαράσταση του ναού της Αγίας Σοφίας στην Κωνσταντινούπολη. Οι μαθητές κλήθηκαν σε ένα μοναδικό ταξίδι ανακάλυψης, μια μαγευτική ξενάγηση με πλήρη λεπτομέρεια στο εσωτερικό του ναού, τον αρχιτεκτονικό του σχεδιασμό, τον γλυπτό και ψηφιδωτό διάκοσμο και παράλληλα γνώρισαν τις διάφορες φάσεις κατασκευής του μνημείου και σημαντικά ιστορικά, κοινωνικά και οικονομικά στοιχεία της ζωής του Βυζαντίου.

Συνοδοί καθηγήτριες : Αποστόλου Σ., Σαρηλιδου Θ., Σίμου Γλ.

0-02-05-a85728e492966376a604169bcd8ebae1d26ac4e8dad338ea632bea08b68fa03a_269092c91a9.jpg

Μυστράς

0-02-05-87a35c88ae38c6fc4ecc3880f8c874ba7b9cb6f2e8e4756e106015c8e5646a3a_269092cc4a4.jpg

Πύλη των λεόντων Μυκήνες