1o ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΒΟΛΟΥ

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2021-2022

ΥΛΗ ΓΡΑΠΤΗΣ ΑΝΑΚΕΦΑΛΑΙΩΤΙΚΗΣ ΠΡΟΑΓΩΓΙΚΗΣ  ΕΞΕΤΑΣΗΣ

ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ ΦΥΣΙΚΗΣ B ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

2.2 Η έννοια της ταχύτητας (Μέση ταχύτητα στην καθημερινή γλώσσα, Στιγμιαία ταχύτητα στην καθημερινή γλώσσα)

3.1 Η έννοια της δύναμης

3.2 Δύο σημαντικές δυνάμεις στον κόσμο

3.3 Σύνθεση και ανάλυση δυνάμεων {Σύνθεση δυνάμεων – Συνισταμένη, Σύνθεση δυνάμεων με την ίδια διεύθυνση, Σύνθεση δυνάμεων με διαφορετικές (κάθετες μόνο) διευθύνσεις}

3.4 Δύναμη και ισορροπία

3.5 Ισορροπία υλικού σημείου (ΟΧΙ Ανάλυση δύναμης και ισορροπία)

3.6 Δύναμη και μεταβολή ταχύτητας

3.7 Δύναμη και αλληλεπίδραση (ΟΧΙ Εφαρμογές)

4.1 Πίεση

5.1 Εργο και Ενέργεια (ΟΧΙ Υπολογισμός έργου σταθερής δύναμης πλάγιας σε σχέση με την μετατόπιση)

5.2 Δυναμική – Κινητική ενέργεια. Δύο βασικές μορφές ενέργειας

5.3 Η Μηχανική ενέργεια και η διατήρησή της (Διατήρηση της μηχανικής ενέργειας)

ΤΡΟΠΟΣ ΕΞΕΤΑΣΗΣ ΤΟΥ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ ΦΥΣΙΚΗΣ Β ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

«Για το εξεταζόμενο μάθημα: Φυσική Β τάξης, οι μαθητές υποχρεούνται: Σε απάντηση κατ’ επιλογή σε 6 από 9ερωτήσεις που δίνονται από διαφορετικά κατά το δυνατόν κεφάλαια της διδαγμένης ύλης»

«Κατά τις γραπτές ανακεφαλαιωτικές εξετάσεις τα θέματα διατυπώνονται έτσι ώστε να ελέγχεται η απόδοση πληροφοριακών γνωστικών στοιχείων και να διευρενάται η ικανότητα του μαθητή να εφαρμόζει, να συνθέτει, να κρίνει και γενικότερα να επεξεργάζεται δημιουργικά ένα δεδομένο υλικό»

Οι Καθηγητές

Ιωάννης Γκινίδης