Το 1ο Γυμνάσιο-Λύκειο Βόλου ιδρύθηκε μετά την απελευθέρωση της Θεσσαλίας με βασιλικό διάταγμα στις 25/3/1882 ως τετρατάξιο γυμνάσιο Μαγνησίας, καθώς ήταν το μοναδικό στον νομό. Το 1929 και το 1937 λειτουργεί ως εξατάξιο και ως οκτατάξιο γυμνάσιο, αντίστοιχα. Μετά τον σεισμό του 1954, που έπληξε την περιοχή του Βόλου, το 1ο γυμνάσιο μεταστεγάζεται σε άλλη περιοχή και σε άλλο κτίριο, το οποίο οικοδομήθηκε με χρήματα από έρανο που έγινε στην Κύπρο, εκ του οποίου γεγονότος ονομάστηκε «Παγκύπριον Διδακτήριον». Το 1979 παίρνει τη σύγχρονη εκπαιδευτική του μορφή καθώς λειτούργησε ως μικτό γυμνάσιο και λύκειο.

Το σχολείο διαθέτει σε όλες τις αίθουσες βιντεοπροβολείς και ηλεκτρονικούς υπολογιστές συνδεδεμένους με το διαδίκτυο. Επίσης, υπάρχουν εργαστήρια, αίθουσες μαθημάτων και ντουλαπάκια στους διάδρομους στα οποία οι μαθητές τοποθετούν τις μαθητικές τσάντες και παίρνουν τα βιβλία που χρειάζονται. Αυτό είναι βοηθητικό για τα παιδιά διότι το σχολείο μας ανήκει στα σχολεία ΣΕΠΠΕ (Σχολεία Εφαρμογής Πειραματικών Προγραμμάτων Εκπαίδευσης) δηλαδή λειτουργεί με αίθουσες μαθημάτων (π.χ. αίθουσα Ιστορίας: Ηρόδοτος, αίθουσα μαθηματικών: Ευκλείδης, κοκ). Για παράδειγμα το τμήμα Α1 την πρωτη ώρα που έχει Φυσική θα κάνει μάθημα στην αίθουσα Δημόκριτος, την δεύτερη ώρα που έχει Νεοελληνική Γλώσσα θα κάνει μάθημα στην αίθουσα Ελύτης, κ.λ.π.

Ένα σχολείο που σκοπός του είναι να κάνει τους γονείς να νιώθουν ευπρόσδεκτοι στους χώρους του και επιθυμεί να έχει περισσότερους και πιο ενεργητικούς επισκέπτες. Επιπλέον, ένα σχολείο που αντιλαμβάνεται τον ουσιαστικό ρόλο των γονέων στη βελτίωση του κλίματος μάθησης που επικρατεί σ' αυτό.