«Σχολική δραστηριότητα στην Πάτρα και Αρχαία Ολυμπία στο πλαίσιο των πολιτιστικών  προγραμμάτων» :

‘‘Η Ιστορία των Η/Υ από την αρχαιότητα έως σήμερα’’ και

‘‘Μνημεία και  αγωγή των παιδιών στην Αρχαία Ελλάδα και στο Βυζάντιο’’»

Οι παραπάνω πολιτιστικές ομάδες του 1ου Γυμνασίου Βόλου (εκπαιδευτικοί και μαθητές / μαθήτριες) πραγματοποίησαν τριήμερη εκπαιδευτική εκδρομή, γιατί η γνώση δεν χτίζεται μόνο μέσα στο σχολείο.

achaia

Ξενάγηση στις εγκαταστάσεις achaia claus.

agios andreas

Στο Άγιο Ανδρέα της Πάτρας.

arxaiol patr

Αρχαιολογικό Μουσείο Πάτρας.

arximid

Μουσείο αρχαίας τεχνολογίας Αρχιμήδης Ολυμπία.

nafp

Μάθημα για τη ναυμαχία της Ναυπάκτου.

olymb

Αρχαία Ολυμπία.

progr patra

Το πρόγραμμα της εκδρομής.

stadio1

Στο χώρο του σταδίου της Αρχαίας Ολυμπίας:

Πρώτος στο στάδιο : Τσακιρίδης Κώστας. Πρώτος στο δίαυλο (δυο στάδια): Αγγελής Χρήστος. Πρώτος στο δόλιχο (δέκα στάδια): ισοβαθμία Βιδούρης Γιώργος και Βολιώτης Αθανάσιος. Όλα τα παιδιά έγιναν μικροί Ολυμπιονίκες. Προπονητής: Μπάρτζος Ευάγγελος.

stadio2

Μετά το τρέξιμο ξεκούραση.

trikoup

Περνώντας από τη γέφυρα Χαριλαος Τρικουπης!

Συνολική περιγραφή:

ΑΠΟ ΤΟΝ ΒΟΛΟ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΟΛΥΜΠΙΑ : ΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΣΕ ΜΙΑΝ ΑΛΛΗ ΕΛΛΑΔΑ ΣΕ ΜΙΑΝ ΑΛΛΗ ΕΠΟΧΗ Το 1ο Γυμνάσιο Βόλου στο πλαίσιο πολιτιστικών προγραμμάτων επισκέφτηκε αρχαιολογικά μνημεία και μουσείο αρχαίας τεχνολογίας στην αρχαία Ολυμπία και στην πόλη της Πάτρας. Στο Αρχαιολογικό μουσείο της Πάτρας που διαθέτει τρεις μεγάλες αίθουσες για τη μόνιμη έκθεση οι μαθητές της Α τάξης ήρθαν σε επαφή με την ιδιωτική ζωή των κατοίκων της πόλης από τα προϊστορικά χρόνια έως τον 4ο αιώνα μ.Χ .Ξεχωριστή θέση κατέχουν εδώ τα ψηφιδωτά δάπεδα .Στο δημόσιο βίο κυριαρχούν εκθέματα της ρωμαϊκής κυρίως εποχής .Εντύπωση προκάλεσαν στους μαθητές τα κτερίσματα των τάφων της τρίτης αίθουσας ,της Νεκρόπολης .Στο Αρχαιολογικό μουσείο της αρχαίας Ολυμπίας με τις δώδεκα αίθουσες θαύμασαν ευρήματα που βρέθηκαν στον αρχαιολογικό χώρο της Ολυμπίας και χρονολογούνται από την προϊστορική εποχή μέχρι και τον 6ο - 7ο αιώνα μ.Χ. Ιδιαίτερη θέση κατέχει ο Ερμής του Πραξιτέλη και η νίκη του Παιωνίου.Ο αρχαιολογικος χώρος της Ολυμπίας περιλαμβάνει το ιερό του Δία ,με τους ναούς και τα κτίρια που σχετίζονταν άμεσα με τη λατρεία και αθλητικές εγκαταστάσεις οι οποίες χρησιμοποιούνταν για την προετοιμασία και την τέλεση των Ολυμπιακών αγώνων που την καθιέρωσαν ως το σημαντικότερο θρησκευτικό και αθλητικό κέντρο .Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία στο μουσείο Αρχαίας Ελληνικής Τεχνολογίας να δουν από κοντά πιστά αντίγραφα των εφευρέσεων του Αρχιμήδη ,όπως τον "κινηματογράφο " και το "ρομπότ - υπηρέτρια " του Φίλωνα ,το υδραυλικό ωρολόγιο ,την καταθλιπτική αντλία του Κτησίβιου καθώς και τον πολυβόλο καταπέλτη του Διονυσίου .Το μουσείο είναι διαδραστικό δίνοντας τη δυνατότητα στους επισκέπτες να χρησιμοποιήσουν τα εκθέματα .Μεταξύ αυτών περιλαμβάνονται ο εξελιγμένος υδραυλικός κοχλίας ,το ακριβές μηχανικό πλανητάριο ,το βίντσι με οδοντωτούς τροχούς ,οι γιγάντιοι γερανοί .Κατά την επίσκεψη στον ιερό ναό του Αγίου Ανδρέα τα παιδιά των προγραμμάτων γνώρισαν το μεγαλύτερο ναό της Ελλάδας ,την τρίτη μεγαλύτερη εκκλησία στα Βαλκάνια αφιερωμένη στον Πρωτόκλητο Απόστολο του Χριστού ,Άγιο Ανδρέα .Στον κεντρικό θόλο υπάρχει επίχρυσος σταυρός μήκους 5 μέτρων και στους υπόλοιπους θόλους υπάρχουν 12 μικρότεροι σταυροί που συμβολίζουν τον Ιησού και τους Αποστόλους Του .Οι μαθητές των προγραμμάτων επισκέφθηκαν και την οινοποιία Achaia Claus .Πρόκειται για την πρώτη ελληνική οινοποιία, η οποία ιδρύθηκε από τον Βαυαρό Γουσταύο Κλάους και δραστηριοποιείται αδιάκοπα από το 1861 μέχρι σήμερα .Πλακόστρωτα δρομάκια ανάμεσα σε πέτρινους πύργους ,ιστορικά κτίρια ,κελλάρια γεμάτα με βαρέλια , εκκλησάκια , προτομές ,παραδοσιακά εργαλεία , βραβεία απ’ όλο τον κόσμο και βιβλία. Ένα τοπίο βγαλμένο από μια άλλη εποχή με θέα που μαγνητίζει και ατμόσφαιρα που συγκινεί. Συνοδοί καθηγητές: η καθηγήτρια πληροφορικής Σ. Αποστόλου ,οι φιλόλογοι Γ. Γαρδίκας ,Ε. Θάνου ,Π. Καραγιάννη ,Θ. Σαρηλίδου και ο θεολόγος Ε. Μπάρτζος ΥΓ .Ευχαριστούμε θερμά τον φύλακα του αρχαιολογικού χώρου Ολυμπίας κ.Χριστόπουλο Γεώργιο για την αυθόρμητη ,αφιλοκερδή και εξαιρετική ξενάγηση στους μαθητές μας.