Την Τετάρτη 26 Απριλίου 2023 με μεγάλη χαρά υποδεχτηκαμε τους μαθητές της ΣΤ' τάξης του Δημοτικού Σχολείου της Άλλης Μεριας. Ο Διευθυντής του Γυμνασίου Ιωάννης Καραφέρης τους ενημέρωσε για τον τρόπο λειτουργίας του Πρώτου Γυμνασίου Βόλου αλλά και για τα προγράμματα erasmus και αδελφοποίησης που δίνουν τη δυνατότητα ταξιδιών και ανταλλαγής εμπειριών με άλλους μαθητές ευρωπαϊκών σχολείων. Τα παιδιά ξεναγήθηκαν στους χώρους του σχολείου, απόλαυσαν τα μικρά κεράσματα που τους δόθηκαν στο διάλειμμα και για το τέλος τους περίμενε μια μικρή έκπληξη. Μαζί με τη δασκάλα τους Κατερίνα Μανωλέα παρακολούθησαν και συμμετείχαν ενεργά στο μάθημα της εκπαιδευτικού Θάλειας Σακελλαρίδου που γινόταν στη Α' τάξη. Οι μαθητές βιωματικά συνηδητοποίησαν ότι η μετάβαση στο Γυμνάσιο είναι μια συνέχεια των όσων ήδη έχουν κατακτήσει στο δημοτικό που συνάμα παρέχει προκλήσεις με ευκαιρίες μάθησης και νέων γνωριμιών. Η σύνδεση έγινε με την κυρία Δεληγιάννη Βάγια Κοινωνική Λειτουργό και των δυο σχολείων.

all.jpg