Την Τετάρτη 17/5/2023 κλιμάκιο εκπαιδευτικών του Πρώτου Γυμνασίου Βόλου επισκέφτηκε το 10ο Δημοτικό Σχολείο Βόλου. Η επίσκεψη έγινε στα πλαίσια της ομαλής μετάβασης των μαθητών της έκτης τάξης του Δημοτικού στο Γυμνάσιο. Η διευθύντρια και οι εκπαιδευτικοί της έκτης τάξης μαζί με τα παιδιά υποδέχθηκαν με ενθουσιασμό τον Διευθυντή τους εκπαιδευτικούς και τα παιδιά του Πρώτου Γυμνασίου Βόλου. Έγινε εποικοδομητική συζήτηση και απαντήθηκαν δεκάδες ερωτήσεις. Όλη η συνάντηση έγινε σε καλό κλίμα και ήταν πολύ χρήσιμη για τα παιδιά που πήραν πολλές πληροφορίες για τη μελλοντική φοίτηση τους στο Γυμνάσιο.

Την επόμενη ημέρα Πέμπτη 18/5/2023 έγινε η αντίστροφη επίσκεψη. Δηλαδή οι εκπαιδευτικοί και τα παιδιά της έκτης τάξης του 10ου Δημοτικού Σχολείου Βόλου επισκέφτηκαν το Πρώτο Γυμνάσιο Βόλου. Ξεναγήθηκαν στους χώρους και ενημερώθηκαν για όλες τις ομάδες και εργαστήρια του σχολείου. Παρακολούθησαν αποσπάσματα θεατρικής παράστασης, χορού, επίδειξη από την ομάδα ρομποτικής, μπήκαν σε αίθουσες διδασκαλίας το γυμναστήριο, το αμφιθέατρο, την αίθουσα χορού, τα εργαστήρια κ.α. Αφού τους δόθηκε ένα μικρό κέρασμα, τα παιδιά του 10ου Δημοτικού Σχολείου Βόλου αποχώρησαν χαρούμενα και γεμάτα από νέες ενδιαφέρουσες εικόνες για το νέο τους σχολείο.

10-1.jpeg12-7.jpeg

12-6.jpeg10-000.jpg